Ing. Irena Kopecká
Mobil.: 737 655 665
E-mail: irikop@seznam.cz
Ropkova 51, Litomyšl
Masáž je vyjádřením lásky,
pečujícím láskyplným dotykem.
Amelia D. Auckettová
Trvá od 15. listopadu do 15. února dle pentagramu vycházejícího z filozofie Východu symbolizuje element VODY.
Představuje odvahu, rozhodnost, silnou vůli, schopnost přežít, vynalézavost a moudrost.
V pentagramu 5 živlů představuje prvek vody konec cyklu pěti elementů. Je ztotožňovaný se zimou, severem, nocí a také smrtí či přerodem. Je to doba latence, kdy svět odpočívá pod příkrovem sněhu a ledu a čeká na své znovuzrození v podobě jara.
Symbolika zimy
Zima je v čínském pojetí koncem, ale také impulzem k novému začátku, neboť po ní vždy přichází jaro a příroda se rodí z vody, v níž se postupně proměňuje sněhová pokrývka. Toto roční období symbolizuje klid a spánek. Je to přechodné období mezi dvěma cykly.
Barvami jsou temně modrá a černá.
V zimním období jsou nejaktivnějším párovým orgánem LEDVINY společně s MOČOVÝM MĚCHÝŘEM.
Pokud máme ledviny v harmonii, vládneme silnou vůlí, houževnatostí, vytrvalostí a naše vztahy zejména partnerské vzkvétají a jsou v pořádku.
Při oslabení ledvin postrádáme rozhodnost, lehce podléháme apatii, často se cítíme bezmocní, chybí nám energie k činům.
Při ,,přehřátých“ ledvinách jsme zase přehnaně aktivní, neklidní, uspěchaní a máme sklony k workoholismu.
Energii ledvin povzbudíme a harmonizujeme kontaktem s vodou a teplými vodními procedurami.
Vzpruhou pro ledviny je také plné prožívání sexuální radosti a partnerství.
Přírodní prostředky s antibiotickými účinky česnek, cibule, křen, a některé bylinky lichořeřišnice, tymián, šalvěj, a další..
V zimě nám především prospívají:
Zimní talíř pro zdraví:
Správná strava je jednou z nejdůležitějších součástí obrany proti tomu, aby nás přemohla zimní tíseň. Na podzim jsme se začali připravovat konzumací sezónní zeleniny (zelí, kapusta,…) a také jsme si mohli dovolit více kořenit a solit, protože pikantní chuť podporuje element kovu.
Také zima vyžaduje stravu poněkud sytější, bohatší na tuky a bílkoviny. Je to období, kdy je moudré podpořit kondici ledvin mimo jiné i vhodnou stravou. Ledviny mají rády slaná, ale ne přesolená jídla, která napomáhají uvolňování hlenů a mají projímavé a změkčující účinky.
Mezi typické potraviny podporující energii Vody a ledvin řadíme např. černé mořské řasy, plody moře, ryby, tmavé maso a luštěniny. Z živočišných surovin zahřívá hlavně maso (nejvíce červené) a živočišné tuky, jako jsou sádlo a máslo.
Výborné jsou také ořechy a různá semena, která nám doplňují potřebné minerály.
Zimní zelenina – mrkev, celer, petržel, zelí, kapusta a další - připravují se z ní chutné polévky a různá zapékaná jídla. Dále používáme zeleniny, které zahřívají česnek, pórek, cibule, pažitka, křen a paprika.
V zimě je vhodné dát si k snídani něco teplého, milovníci sladkého mohou vyzkoušet i různé obilné kaše. Je vhodné připravovat pokrmy delší tepelnou úpravou, pečením a vyhýbáme se pokrmům ochlazujícím.
Z koření hlavně druhy s výrazně ostrou chutí, jako jsou pepř, paprika, hořčičné semínko, zázvor, jalovec, bazalka, rozmarýn, skořice, koriandr, kardamom, hřebíček a nové koření.
Chladné období nám pomohou překonat tzv. ledvinové bylinky - tužebník, vrba, mochna, bříza, přeslička, brutnák, medvědice, podběl, heřmánek, mateřídouška, prvosenka, dále yzop a plody hlohu.
Vliv zimy na člověka
Období zimy znamená minimum světla a tepla a tedy i významný úbytek energie. Organismus začíná žít ze zásob, které jsme měli za úkol obstarat si zejména v čase pozdního léta a podzimu. Zima s sebou přináší pocit stísněnosti až strachu. Neustálá tma a mráz jsou deprimující.
Nejsou-li jeho elementy v rovnováze, může se na něm zima projevit pocity úzkosti a sklíčenosti. Smutní, cítí se slabý a bezradný. Jako by na něm ležela těžká vrstva ledu a nemohl se nadechnout. Je uvězněn v lavině, která jej dusí. Potřebuje sílu, aby se mohl vyškrábat na světlo.
Právě takový dokáže být nekultivovaný element vody. Je to nesmírně silná a zároveň zrádná a záludná síla, která musí být neustále usměrňována elementem země. Země udává vodě směr a vytyčuje jí hranice. Dokáže ji zadržet i absorbovat. Prolomí li voda hráze, člověk je zmítán zoufalstvím, jako kdyby byl vláčen záplavovou vlnou.
Zima je živnou půdou pro naše vnitřní démony pocházející z podvědomí. Právě voda je odpovědná za nejtemnější zákoutí naší duše, zde vzniká jako podzemní pramen. Není li usměrňována, snadno nad námi získají moc části naší osobnosti, které bychom označili za stinné nebo pocházející z hlubin či z temnoty.
Skořicové sušenky pro dobru náladu, proti únavě a depresi dle Hildegardy z Bingenu
300g hladké mouky, 200g jemně mletého hnědého cukru, 100g másla, 1 vejce + 1 lžička prášku do pečiva, 2 malé lžičky směsi koření: mletá skořice+strouhaný muškátový oříšek+mletý hřebíček.
POSTUP: vypracujeme hladké těsto, pokud bude příliš tuhé, zředíme vodou a necháme ho zabalené ve fólii odležet v chladu asi 30 min. Pak z něj vyválíme na pomoučeném válu 5 mm silný plát a vykrajujeme tvary nebo jednoduše rozkrájíme rádýlkem na čtverečky a sušenky ozdobíme loupanými půlkami mandlí, ořechů nebo semínky. Pečeme na pečícím papíře asi 10 min ve středně vyhřáté troubě. Vychladlé ukládáme do plechové krabice.
Dle Hildegardy pojídáme při únavě a smutku a na uklidnění nervů několikrát denně :)))
Jak obstát proti tíze zimního času?
Jsme-li připraveni a jsou-li naše elementy vyvážené, pak se zimy nemusíme obávat. Máme-li dostatek síly, obstojíme proti tomuto náročnému období a využijeme ho ve svůj prospěch.
Voda v kultivované podobě přináší mír a klid do duše. Je rozjímající, trpělivá, tolerantní a inteligentní. I my můžeme zimu využít jako čas, kdy se můžeme věnovat svému nitru více než v jiných ročních obdobích. Zima i voda jsou energie směřující dovnitř a do hloubky a nenecháme li se jimi pohltit, ale využijeme li tohoto proudu ve svůj prospěch, můžeme o sobě mnohé zjistit.
Zimní měsíce lze využít jako čas sebepoznávání a pohody. Tak jako se zvířata ukládají k zimnímu spánku, tak i člověk přestává hýřit energií a místo, aby ji nechával proudit doširoka, uchovává ji pro sebe.