Masáže dětí a kojenců
Žádného mazlení pro dítě v počáteční době jeho života není dost. Pocit bezpečí, které dítěti dává, zůstává mu pro celý život. Děti takto mazlené v prvém roce zachovávají si pocit bezpečí v dalším životě a podnikavost se smělostí je u nich nápadná ve srovnání s těmi, jimž se této citové podpory nedostalo.
Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.
Technika masáže dětí a kojenců:
- je doteková relaxační technika, v níž se vzájemně prolínají tři druhy masáží: masáž indická (má svým odstředivým působením uvolňující a relaxační účinky), masáž švédská (její prvky naopak mají stimulující charakter, pozitivně působí na tok krve a lymfy do centra těla) a masáž chodidel vyvinutá z reflexních technik.
- při masírování se nevyvíjí žádný tlak, proto nelze touto technikou dítěti nijak ublížit.
- masáže jsou vhodné pro všechny děti - miminka, kojence, batolata, předškoláky, školáky i pro adolescenty.
- jedná se o velmi jemné a citlivé masírování dětského těla, které provádí rodič, případně jiná dítěti velmi blízká osoba.
- masáž bývá pro miminko ve většině případů příjemná. Lektorka ukazuje jednotlivé prvky masáže na dětské figuríně a maminka pozoruje a zkouší jednotlivé tahy sama na svém dítěti. Učí se tedy již od začátku a lektorka, nenarušuje kontakt mezi miminkem a maminkou (tatínkem).
- nácvik lze provádět i bez dítěte (např. těhotné ženy, maminky s dětmi ve škole preferující přijít, už dopoledne bez nich nebo maminky s nemocným děťátkem). Učí se tahy na panence nebo na sobě navzájem a poté doma procvičují na dětech doma v rodině či u kamarádek.
- celá sestava obsahuje masáž protikolikovou, proti bolení zoubků, masáž při rýmě a zánětech dýchacích cest apod. Každý tah má svůj specifický účinek – preventivní či pomáhající.
Účinky masáže fyziologické:
- stimuluje oběh a tím dochází k lepšímu okysličení organismu.
- stimuluje orgány trávicího traktu, čímž urychluje a zlepšuje vylučování a ulevuje při kolikách.
- stimuluje proudění lymfy, jež posiluje imunitní systém a zvyšuje odolnost organismu proti infekcím.
- stimuluje centrální nervový systém zajišťující správný vývoj mozku a motoriky dítěte.
- podporuje produkci růstových hormonů.
- zlepšuje stav kůže, zejména u dětí se suchou a citlivou pokožkou.
- zlepšuje stavy alergiků, astmatiků, ekzematiků.
- upravuje spánkový rytmus dítěte.
- ulevuje při prořezávání zoubků, bolestech ucha a běžných dětských onemocněních.
- posiluje svalstvo, správné držení těla a koordinace pohybů.
- u předčasně narozených dětí výrazně urychluje přibývání na váze.
Účinky masáže emoční:
- pomáhá odstranit poporodní traumata
- zbavuje stresu a napětí, celkově zklidňuje, uvolňuje a učí relaxovat
- stimuluje vylučování endorfinů – hormonu štěstí, který navozuje pocit pohody, emoční bezpečí a důvěru
- masáž pozitivně působí při poruchách učení - dyslexie, dysgrafie, lehké mozkové dysfunkce, dokonce i některých forem Downova
- syndromu či autismu
- posiluje pouto mezi rodičem a dítětem
- zlepšuje neverbální komunikaci a rozvíjí vzájemnou lásku
- fyzický kontakt stimuluje smyslovou vnímavost dětí a současně snižuje pocity napětí u matek
Domluva termínu:
- na dobu, kdy je dítě odpočaté a vyspinkané.
- čas jídla před masáží by měl odpovídat alespoň hodině.
- místnost, ve které budete miminko masírovat, musí být klidná, příjemná a dobře vyhřátá. Můžete masírovat na zemi (to je vhodné zejména pro nejmenší děti vzhledem k bezpečnosti), na posteli nebo masážním stole. K masáži můžete pustit relaxační hudbu, ale některé děti to může i rušit. Pak můžete miminku zpívat nebo povídat nebo jen tiše masírujte.
- jako před všemi masážemi, tak obzvlášť před masírováním dětí, sundejte všechny prstýnky, náramky a hodinky, abyste miminko nezranili a nic vás nerušilo. Také nehty by měly být ostříhané na krátko.
- důležitou součástí masáže je olej. Nepoužíváme prostředky pro dospělé. Nejlepší je masírovat dětskými oleji. Olej nikdy nelijeme přímo na tělíčko, ale vždy ho předehřejeme ve svých dlaních.
- nikdy nemasírujeme dítě unavené, nemocné nebo po jídle, protože i jemná masáž je zátěží pro organismus. Nemasírujte zhmožděná místa nebo rány. Na masáž si udělejte čas, nespěchejte. Vaši nervozitu miminko okamžitě vycítí a neužije si to miminko ani vy a to by byla vážně škoda.
- je dobré udělat z masáže rituál, kdy opakovaně ve stejnou dobu masírujeme své děťátko denně například před nebo po večerním koupání.
- úspěch techniky závisí vždy na tom, zda dítě masáž pozitivně přijímá. Pokud ji odmítá, mohli bychom mu svým nátlakem způsobit potíže. Je nutné postupovat trpělivě a citlivě.
- masážní hmaty jsou vlastně jemné a citlivé hlazení dlaněmi a bříšky prstů. Miminko začínáme masírovat na přední straně, aby na nás miminko vidělo a cítilo se v bezpečí. V jakém sledu budete v masáži pokračovat, se liší podle toho, kde se masáž naučíte. Maséři nejsou v tomto za jedno. Dětem se masáž bude líbit tak či onak. Důležité je, abyste promasírovali celé tělíčko – hrudníček, bříško (ve směru hodinových ručiček), končetiny (včetně prstíků), zádíčka i zadeček. Jemnými doteky promasírujeme také obličej. Ten, ale bez masážních prostředků. Masáž každé části tělíčka zakončíme jeho hlazením.
- celková masáž by neměla být delší než 20 minut, u novorozenců 10 minut. Čas upravujeme podle toho, jak se miminku naše masáž líbí. Případně ji ukončíme, pokud je miminko hodně neklidné. Masáž můžete prokládat mazlením, uvidíte, co se právě tomu vašemu maličkému bude líbit. Nebojte se, že masírovat neumíte nebo že vašemu miminku ublížíte. Pokud budete pozorovat reakce vašeho miminka a vaše hmaty budou citlivé a jemné, nemůžete mu ublížit. Nemyslete si, že jemné dotyky nefungují, fungují.
- masáž blahodárně působí na krevní oběh miminka a tím i na jednotlivé orgány a jeho celkový vývoj. Při pravidelné masáži dříve či později zjistíte, že je miminko klidnější a veselejší, lépe usíná, trpí méně bolestmi bříška (tzv. tříměsíční koliky) a je více odolné vůči nemocem. Příznivý vliv ovšem můžete pozorovat i na sobě samých.
Kontraindikace:
alergie spojená s vyrážkou, cukrovka, cysty, horečka, infekční onemocnění, kýla (nemasírovat na břiše), nevolnost, zvracení, otevřené a jiné kožní záněty, otoky kloubů, po operaci (operačním jizvám se vyhýbáme po dobu 1-2 týdnů), popáleniny, poranění páteře, průjmy, rakovina, AIDS, srdeční onemocnění, stafylokoková infekce, tuberkulóza, vykloubení, vysoký krevní tlak, zlomeniny, žaludeční sondy.
Masáž miminek a malých dětí
- obsahuje také protikolikovou masáž a tahy na rozvíjení jemné motoriky.
- délka masáže cca 20 min.
- ideální doba, kdy začít s masáží miminka, je po šestinedělí. Proto je vhodný nácvik masáží už v době těhotenství, kdy má maminka více času a klidu. Po narození miminka, může pak v klidu začít co nejdříve a pomoci tak děťátku i sobě rozvíjet krásně svůj vzájemný vztah a podpořit zdravývývojmiminka (spánek, motoriku, trávení,....).
- je možné pak, kdykoliv se po dohodě přijít i s miminkem a nechat si zkontrolovat techniku tahů. Samozřejmě lze, ale začít v kterémkoliv věku dítěte a nikdy není pozdě ani zbytečné začít.
- masážemi pomáháme batolátkům i předškoláčkům zvládat změny v jejich životě, stres, úzkost. Řešíme nespavost či špatné usínání, častou nemocnost v kolektivu, zácpu, bolesti bříška, ekzémy.....atd.
Masáže školních dětí
- obsahují také - péči o klouby (kotníky, kolena, zápěstí, lokty, ramena ), masáž šíje, hlavy, páteře
- délka masáže touto technikou cca 20-30min.
- děti školou povinné jsou mnohem více zatěžované (obzvláště v dnešní době), častěji dnes nemocné a proto potřebují naši péči a preventivní pomoc. Pomozme jim zvládat naloženou zátěž (fyzickou i psychickou) a dopřejme i jim pomoc masáží - uvolnění nahromaděného stresu a únavy (škola, kroužky, kamarádi, dospívání,...), zlepšit imunitu, spánek, vývoj a preventivně, tak předcházet nemocem, masáže nám pomohou vytvořit a udržet důvěru dětí a zvládnout později i obávanou pubertu, atd....
Kurz masáže dětí a kojenců:
Děti malé 0-5 let
Kurz se skládá ze 4 lekcí. Jednotlivá lekce trvá 1 hod.
Děti starší 6-18 let
Kurz se skládá z 2-3 lekcí. Jednotlivá lekce trvá 1,5hod
Cena kurzu: 1500 Kč