Bylinkový sen


Ing. Irena Kopecká
Mobil.: 737 655 665
E-mail: irikop@seznam.cz
Ropkova 51, Litomyšl

Masáž je vyjádřením lásky,
pečujícím láskyplným dotykem.

Amelia D. Auckettová

Aromaterapie

 

Aromaterapeutická masáž

Co lidstvo existuje, využívá léčebných účinků rostlin z přírody, ve které žije a jejíž je součástí. Od pravěkých lovců až po dnešek si bylinná léčba v mnoha kulturách uchovala svoji kontinuitu. Byliny se používali k jednoduchým léčebným zákrokům a byly součástí obřadů, ať už šamanských či náboženských. Dnes už také víme, že silice, které se z bylin uvolňovaly, měly výrazné zdravotní účinky. Na tradici rituálu můžeme dnes návazat aromaterapeutickou masáží, která léčebných vlastností éterických olejů využívá.

Blahodárné účinky masáže vonnými oleji jsou známé již tisíce let a v dnešní době je znovu objevujeme. Masáž vonnými oleji nebo také  aromaterapeutická masáž je dokonalým rituálem zdraví a krásy. Při holistické aromamasáži jsme zvolna uvedeni do stavu hluboké relaxace, kdy náš organizmus dostává novou příležitost k regeneraci a naše fyzické i duševní pochody se harmonizují. Stává se z nás nový člověk, který se dokáže lépe vyrovnat s každodenním stresem i s dávno zapomenutými bolestmi. Aromaterapeutická masáž nás dokáže zbavit únavy a napětí, předchází některým onemocněním a jiná pomáhá léčit. V dnešní době, kdy 95% onemocnění má psychosomatický původ, je třeba považovat každou metodu, která dokáže redukovat stres, za velmi významného pomocníka pro udržení zdraví a dobré kondice.

Aromaterapeutická masáž pracuje nejen se svalovým systémem, ale i s energií v meridiánech a akupresurních bodech. Má účinky na lymfatický a oběhový systém a přispívá k odvodu toxických látek z organizmu. Takovými účinky se může jistě pochlubit řada masážních technik, proč má ale právě aromaterapeutická masáž tak blahodárné účinky? Proč se mnoho lidí po takové masáži cítí jako znovuzrození? Pro dokonalý účinek aromaterapeutické masáže jsou zásadní tři nosné principy: kvalita éterických olejů, docílení hluboké relaxace a kvalita péče.

Silné nástroje jemné terapie

Různé části rostlin obsahují silici, která se získává destilací či lisováním. Destilovanou silici nazýváme éterickým olejem, který představuje silně koncentrovanou účinnou látku se širokým spektrem působení. Každý olej má své jedinečné vlastnosti, kterých se využívá pro specifické účely. Některé vlastnosti jsou ovšem mnohým olejům společné - jsou antiseptické a většina má silné protivirové a antibakteriální účinky. Některé oleje stimulují tělo, mysl či emoce, jiné naopak zklidňují. Jsou známé dva způsoby, jak éterické oleje ovlivňují lidský organizmus. Vůně éterických olejů, jako každá jiná vůně, se dostává do čichového centra v mozku. Z tohoto místa vonná aktivní látka ovlivňuje autonomní nervový systém a navozuje podvědomou emoční odezvu. Může v člověku vyvolat pocity popisované jako úleva, osvěžení, uklidnění nebo povzbuzení. 

Když se éterické oleje správně naředí ve vhodném nosném rostlinném oleji, mohou se využít k masáži, kdy pronikají všemi vrstvami pokožky a dostávají se až ke krevním vlásečnicím, odkud jsou pak krevním řečištěm neseny dále k vnitřním orgánům. Z výše uvedeného je jasné, že k docílení terapeutického účinku je nezbytné používat éterické oleje kvalitní, přírodního původu a bez syntetických příměsí. Byli bychom sami proti sobě, kdybychom kvalitu éterických olejů podceňovali, protože při masáži je masér tím prvním, kdo účinné látky vdechuje.

Jako nosný olej je nejvhodnější rostlinný olej lisovaný za studena, který se snadno vstřebává, dodává výživu a hydrataci pokožce a nezanechává pocit mastnosty. Účinek éterických olejů trvá ještě několik hodin po aplikaci a jako přírodní látky jsou pak přirozenou cestou z organizmu vyloučeny. Správně namíchaná kompozice éterických olejů ošetřuje daného klienta v konkrétní psychické a fyzické kondici, ovlivňuje jeho náladu a harmonizuje tělesné funkce. Proto hovoříme o holistickém ošetření a směs se tudíž může měnit od návštěvy k návštěvě a samozřejmě pro každého klienta bude jiná.

Hluboká relaxace

Velmi důležitým pomocníkem v ozdravném účinku aromamasáže je hluboká relaxace. Podobně jako při meditaci nebo těsně před usnutím či probuzením se při hluboké relaxaci sníží mozková frekvence na hladinu alfa, ve které je naše tělo schopno samo regenerovat. Samoozdravné procesy v organizmu nastartují právě ty změny, které naše tělo potřebuje. Aromaterapeutická holistická masáž je vytvořena tak, abychom klientovi k hluboké relaxaci pomohli.

Velký význam má prostředí, ve kterém ošetřujeme. Je nezbytné, aby masážní místnost byla oddělená, aby měl klient soukromí a nebyl rušen ostatními nebo běžným provozem salonu či wellness centra. Protože při hluboké relaxaci klesá tělesná teplota, je třeba zajistit komfort klienta dostečným zakrytím teplou přikrývkou a nikdy nenecháváme odkrytá místa, na kterých právě nepracujeme. Vhodné je prostředí barevně vyladit, používat nepřímé osvětlení a hudbu, která je jemná, pomalá a relaxační. Aby hudba měla požadovaný účinek, je třeba, aby její rytmus byl pomalejší, než je tep lidského srdce. Tak nám pomůže navodit hlubokou relaxaci, uvolnit klienta i terapeuta a oprostit se od myšlenek a starostí.

Zkušenost je základem

S kvalitou péče úzce souvisí nejen prostředí, ale i kvalita samotné masáže a terapeuta. Masážní techniky jsou relaxační, nemanipulujeme s klientem, abychom jej nerušili, rozhovor probíhá před ošetřením, nikoliv při něm. Využíváme různého tlaku a jsme si vědomi bolestivých míst. Celková masáž trvá od 90 do 120 minut, v případě částečné masáže by neměla být kratší než 60, nejméně však 45 minut, aby měl klient možnost v hluboké relaxaci nějaký čas spočinout.

Terapeut by měl být v první řadě zkušený v míchání individuálních masážních směsí. Nicméně je možné úspěšně využívat i masážních olejů, které vyrábějí firmy zaměřené na aromaterapii, za předpokladu, že dokážeme u klienta rozlišit potřebu povzbuzení, zklidnění či harmonizace. Po zvládnutí základní techniky může terapeut začít pracovat s energií a dechem, čímž aromaterapeutické masáži dodá nový rozměr. Měl by vždy praktikovat vědomou masáž, která má, oproti pouhé mechanické masáži, pro klienta silnější terapeutický účinek. Říká se, že každý hrnec má svoji pokličku a stejně tak má každý svého maséra/terapeuta, který právě bude naplňovat naše potřeby empatického a nám příjemného člověka. Je důležité si uvědomit, že kvalitní terapeut je jednou, nikoliv jedinou podmínkou úspěšné aromamasáže, a proto nesedí-li nám terapeut, nevzdávejme se kvůli tomu aromaterapie. Jen pro sebe najděme tu správnou pokličku.

Co po aroma masáži?

Protože éterické oleje v organismu po masáži zůstávají, není vhodné je smývat. Zkušený masér by měl docílit toho, aby pokožka byla po skončení masáže vláčná, hydratovaná, ale nikoliv mastná. Vzhledem k tomu, že účelem holistické aromaterapeutické masáže je harmonizace toku energie v těle, neměl by klient podstupovat po masáži aktivity, které naopak rovnováhu energií v těle porušují. Těmi jsou například dlouhá koupel, těžké jídlo, přemíra alkoholu, kávy či cigaret, náročné fyzické nebo psychické úkony.

Jak už jsem se zmínila, při masáži dochází k uvolňování toxinů a je třeba systém „propláchnout“ vodou, abychom předešli případným nežádoucím reakcím na masáž. U klientů, kteří jsou na masáži poprvé nebo mají v těle zvýšené množství toxinů (například kuřáci apod.) se někdy mohou objevit bolesti hlavy nebo svalů. Pokud klient po masáži vypije alespoň půl litru vody, nepříjemným reakcím je možné předejít. Nutno dodat, že taková odezva organizmu je z pohledu terapeuta příznivá, protože víme, že věci se dávají do pohybu. Reakce jsou velmi individuální od přílivu energie až po velkou únavu v extrémních případech. Je třeba svému těla naslouchat a dopřát mu, co potřebuje.

Účinné ošetření pomocí aromaterapie se skládá z mnoha jednotlivostí, které aromaterapeut dokáže poskládat dohromady. Přestože jsou éterické oleje nástroji jemné terapie, mají sílu zasáhnout hluboko do našeho podvědomí, uvolnit mysl a pozvednout ducha. A my pak můžeme poznat blahodárný odpočinek, prožít radost z uvolnění, zbavit se bolestí a užít si to, co si užívali egyptské královny, císařští panovníci i pohanské kněžny.

 

   

autor článku:

Adéla Zrubecká

 

© Ing. Irena Kopecká ▪ design 2015 - 2022 © regrafika